SLC 2017 Winners

Accounting I
Accounting II
 
1st
2nd
3rd
Rachel Driscoll
Josh Emery
Whitney Levesque
1st
2nd
3rd
Rachel Driscoll
Matthew Strout
Lexi Fuller
Advertising
1st
2nd
3rd
Hayden Rodrigue
Tye Ashe
Duncan McDougal
Banking & Financial Systems
 
Agribusiness
1st
2nd
3rd
Jeremiah Childs
Matthew Bouchard
Charlotte Waterman
1st
2nd
3rd
Matthew Strout
Jeremiah Childs
Rachel Driscoll
Business Calculations
1st
2nd
3rd
Joshua Eliot
Matthew Strout
Miles Pelletier
Business Communications
Marta Opie
Gabrielle Sands
Hagen Wallace
1st
2nd
3rd
Business Ethics 
1st
2nd
3rd
Jared Chase
Shelby Wood
Lindsey Weeks
Kelly Kaze
Ranya Al-Obaidi
Winner Kuyangisa
Business Law
1st
2nd
3rd
Duncan McDougal
Miles Pelletier
Emily Nyman
Business Financial Plan
1st
2nd
3rd
Blaize Arsenault
Tye Ashe
Kiera Young
Gabrielle Donovan
Business Plan
 
1st
2nd
3rd
Cole Whitten
Sarah Herbert
Lexi Fuller
 
Halima Aden
 
Patrick Cash
 
Client Service
1st
2nd
3rd
Hayden Rodrigue
Victoria Williamson
Mackenzie Sawyer
Community Service Project
1st
2nd
3rd
Sadie Waterman
Jade Sturtevant
Charlotte Waterman
Kailey Bell
Jackson Peck​
Mari Shaw
Emma Beaulieu
Computer Applications
1st
2nd
3rd
Matthew Strout
Noah Moring
Daniel Moreau
Cyber Security
1st
2nd
3rd
Jeff Bellmore
Hayden Rodrigue
James Newkirk
Desktop Publishing 
Economics
1st
2nd
3rd
Matthew Strout
Jeremiah Childs
Miles Pelletier
Emerging Business Issues
1st
2nd
3rd
Alexis Elsman
Victoria Mathieu
Susan Johnson
Noah Moring
Gabe Bergeron
Ethan Richard
Taylor Hedrich
Patrick Cash
FBLA Principles and Procedures
1st
2nd
3rd
Hannah Ouellette
Emily Hanscom
Alyssa Stankewitz
Global Business
1st
2nd
3rd
Jeremiah Childs
Duncan McDougal
Gabriella Donovan
Healthcare Admin
1st
2nd
3rd
Sarah Manzo
Kathryn DeNicola
Luke Davis
Hospitality Management
1st
2nd
3rd
Zoe Tedeman
Mackenzie Sawyer
Sarah Manzo
Insurance & Risk Management
1st
2nd
3rd
Ethan Richard
Whitney Levesque
Emma Beaulieu
Intro to Business Communications
1st
2nd
3rd
Sadie Waterman
Hannah Ouellette
Alyssa Stankewitz
Intro to Business Procedures
1st
2nd
3rd
Taylor Hedrich
Emily Hanscom
Ethan Richard
Intro to Informational Tech.
1st
2nd
3rd
Levi Sturtevant
Dominic Heins
Ricco Call
Job Interview
1st
2nd
3rd
Paige Pelletier
Jackson​ Peck
Rachel Driscoll
Journalism
1st
2nd
3rd
Hayden Rodrigue
Elijah Laird
Jessica Pike
Marketing
1st
2nd
3rd
Anna Dodge
Shelby Wood
Tye Ashe
Gabriella Donovan
Victoria Williamson
Muslima Abdulahi
Matthew Hird
Joel Matondo
Network Design
1st
2nd
3rd
Daniel Moreau
Collin Clark
Jeff Bellmore
Levi Sturtevant
Garrett Skehan
Dominic Heins
Taylor Billings
MaKenzie Turner
Personal Finanace
1st
2nd
3rd
Matthew Strout
Rachel Driscoll
Ethan Richard
Publication Design
1st
2nd
3rd
Desirae Fields
Olivia Fallon
Evan St. Pierre
Nick Gagnon
Michael Peterson
Emma Bealieu
Gabriella Donovan
Public Speaking II
1st
2nd
3rd
Mervike Baraka
Hayden Rodrigue
Victoria Williamson
Securities & Investments
1st
2nd
3rd
Ethan Richards
Jeremiah Childs
Miles Pelletier
Spreadsheet Applications
1st
2nd
3rd
Matthew StroutNoah Morning
Britney Bubar
Word Processing
1st
2nd
3rd
Elijah Laird
Ashley Farrington
Michael Laforte
Computer Problem Solving
1st
2nd
3rd
Ethan Roy
Bailey Bryant
James Newkirk
Database Design & Application
 
1st
2nd
3rd
James Newkirk
Britney Bubar
Taylor Hedrich
Digital Video Production
1st
2nd
3rd
Jade Strutevant
Sadie Waterman
Hayden Rodrigue
Kerstee Spooner
Taylor Billings
 
Electronic Career Portfolio
1st
2nd
3rd
Alexis Elsman
Madison Bennett
Mari Shaw
Entrepreneurship
Future Business Leader
 
 
Miles Pelletier
Darby Sabin
Whitney Levesque
Lexi Fuller
Charlotte Waterman
Sydney Drew
Evan St. Pierre
Nick Gagnon
Michael Peterso
1st
2nd
3rd
Emily Nyman
Hayden Rodrigue
Matthew Hird
1st
2nd
3rd
Graphic Design
 
Hailey Bean
Heaven Martin
Hayden Rodrigue
Taylor Hedrich
Kacie Chapman
Samantha Lewis
Dawn Burnham
Kara Wood
1st
2nd
3rd
Help Desk
Impromptu Speaking
 
Matthew Strout
Alyssa Stankewitz
Ryan Handlon
1st
2nd
3rd
1st
2nd
3rd
Hayden Rodrigue
Elijah Laid
Josh Smestad
Intro to Business
1st
2nd
3rd
Rena Voter
Mackenzie Sawyer
Sam Falla
Intro to Business Presentations
1st
2nd
3rd
Sadie Waterman
Grace Woodard
Mikayla Buckmore
Alec Staples
Joseph Michaud
Intro to Financial Math
1st
2nd
3rd
Hagen Wallace
Austin Redman
Emily Hanscom
 
Intro to Parliamentary Procedures
1st
2nd
3rd
Alyssa Stankewitz
Emalee Harrington
Noah Morning
Management Decision Making
Networking Concepts
 
 
1st
2nd
3rd
Matthew Hird
Katie Luu
Steven Martin
Dillon Presby
Andrew Browne
Darby Sabin
Miles Pelletier
Ethan Ro​y
Collin Clark
Levi Sturtevant
1st
2nd
3rd
Organizational Leadership
1st
2nd
3rd
Matthew Strout
Miles Pelletier
Darby Sabin
 
Parliamentary Procedure
 
Alyssa Stankewitz
Anna Dodge
Luke Hodgkins
1st
2nd
3rd
Public Service Announcement
1st
2nd
3rd
Courtney Temblay
Zoe Tedeman
Matt Clifford
Charlotte Waterman
Hayden Rodrigue
Mari Shaw
Emma Beaulieu
Public Speaking I
 
Sadie Waterman
Kacie Chapman
McKenzie Sands
1st
2nd
3rd
Sales Presentation
1st
2nd
3rd
Tye Ashe
Halima Aden
Sports & Entertainment Marketing
Website Design
 
Britney Bubar
Emily Nyman
Kailey Bell
Alex Alden
Dylan Bulmer
Mari Shaw
Rachel Driscoll
1st
2nd
3rd
1st
2nd
3rd
Dylan Presby
Andrew Browne
Jake Peavey
Ethan Richard​
AJ Redman
Brianna Mulherin​
Britney Bubar
Duncan McDougal
See a Mistake? Let us know.

Note: Winner List is not available on mobile devices